
IBM har købt amerikanske Sterling Commerce af det amerikanske teleselskab AT&T. for 8,3 milliarder kroner. IBM har afsat næsten 120 milliarder kroner til opkøb indtil 2015, og de første otte milliarder kroner er altså brugt på opkøbet af Sterling Commerce
Sterling Commerce udvikler software, som virksomheder kan anvende til at koble sig på kunders, partneres og leverandørers systemer, ligesom selskabet hoster et netværks-system, der anvendes til at forbinde selskaber med hinanden. Selskabet oplyser, at de håndterer mere end en milliard transaktioner om året på vegne af 1.800 kunder verden over.
IBM har i de seneste otte år købt omkring 70 virksomheder for samlet omkring 83,4 milliarder kroner. Næsten halvdelen af de 70 opkøb er imidlertid blevet foretaget i de seneste tre år. Således har IBM fra 2007 til 2009 købt 33 selskaber for samlet 54 milliarder kroner.
Læs mere om Sterling opkøbet her